חרדות טיפול

כל אחד מאיתנו מפחד יותר מדברים מסוימים ופחות מאחרים, ובעצם מדובר בתגובה טבעית שנועדה להגן עלינו מסכנות. ואולם, במקרים מסוימים הופך הפחד למתמשך, כוללני וחריף יותר, עד כדי חרדה מפני מצבים שלא אמורים לכאורה להצית תגובה כה קשה. למעשה, מלבד המצוקה העצומה שמעוררת החרדה מבחינה גופנית, נפשית ותפקודית, אחת הבעיות הגדולות היא הנטייה שלה להתפשט לעבר תחומי חיים אחרים. כך למשל, פחד מפני דיבור בפני קהל גדול, שאינו מטופל בזמן, עשוי לעבור גם לפגישות מצומצמות יותר ולהפריע מאוד לחיים האישיים ולתעסוקה. על כן, חשוב מאוד לקבל טיפול בחרדות ופחדים בעזרת אנשי מקצוע, ויפה שעה אחת קודם.

מדוע אנשים חרדים?

חרדה היא אחת הבעיות הנפשיות הרווחות ביותר באוכלוסיה, אך מימדיה אינם ידועים בדרך כלל מפני שאנשים עושים כמיטב יכולתם על מנת להסתירה. למעשה, אחת ההתנהגויות הנפוצות שמתלוות לחרדות היא הימנעות, כלומר, מרבית האנשים לא יצהירו שהם חרדים אלא פשוט ינסו להימנע מהמצב מעורר הפחד, בעוד הסביבה אינה מכירה את בעייתם. חשוב לדעת שישנם סוגים רבים של חרדות, החל בחרדה כללית ועד לפוביות ספציפיות ממעליות, מבעלי חיים מסוימים, ממקומות פתוחים וכן הלאה. כשם שישנן חרדות מסוגים שונים כך קיימים גם גורמים רבים להיווצרותן. לדוגמא, חרדות עשויות להיווצר לאחר אירוע טראומתי כתאונת דרכים, גירושין ואובדן אדם אהוב, עקב פגיעה פיזית או מינית על ידי אחרים, ולאור לחצים מתמשכים בעבודה, בפרנסה, במערכות יחסים ובתקופות מבחנים. עבור מצבים אלו ועוד רבים אחרים קיים טיפול בחרדות קשות וקלות יחסית, המוצע על ידי בעלי המקצוע שמתמחים בבריאות הנפש.

כיצד מסייע הטיפול

ראשית, חשוב להבהיר כי פסיכולוגים, פסיכיאטרים ומטפלים אחרים מציעים עבור חרדות טיפול שונה, בין מדובר בגישה קוגניטיבית, פסיכו-דינאמית, קוגניטיבית-התנהגותית, תרופתית, היפנוזה, דמיון מודרך ועוד. באשר לטיפול הדינאמי, נקודת המוצא היא שהחרדה מגיעה ממקורות בלתי מודעים, אף אם נסיבותיה לכאורה גלויות. על כן, הטיפול הוא בגדר מסע אל קונפליקטים בלתי פתורים וחלקים פחות מודעים בנפשו של המטופל, וזאת באמצעות שיחות העוסקות בזיכרונות, חלומות, תפיסות מלחיצות, הערך העצמי ועוד. חקירת הקשיים ומקורותיהם מובילה לשיפור מהותי באיכות החיים, להקלת התסמינים, וליכולת להתמודד עם המצבים המפחידים ולצלוח אותם. יחד עם זאת, חשוב להבין כי לא מדובר במעשה קסמים ובפתרון מיידי, אלא בעבודה הדורשת נכונות, התמדה ורצון כנה לשלוט בחרדה במקום להישלט על ידיה.

למידע נוסף על טיפול בחרדות

המעוניינים לקבל פרטים נוספים על טיפול בחרדה מוזמנים ליצור קשר עם ענת פרי, פסיכולוגית קלינית, בטלפון 054-4302298.

Top