הדרך אל האושר

Written by on אוגוסט 22, 2013 in אושר with 0 Comments

הדרך לאושר 1

עצרו רגע, ושאלו את עצמכם: האם אתם מאושרים? האם אתם חיים את החיים שחלמתם לחיות? דוד שלי, שחגגנו לו את יום הולדתו ה- 85 אמר בהתרגשות, כי לא תמיד היו חייו קלים, אבל לא היה מחליף אותם בחיים אחרים. האם גם אתם חשים, שברגע האמת, תוכלו לומר לעצמכם שחייכם לא היו החמצה? שהיה בהם ערך עבור עצמכם ועבור הסובבים אתכם? האם חייתם אותם עד תום? האם אהבתם בכל לב? האם השארתם חותם?

לכולנו יחסים מורכבים עם האושר. מי אינו רוצה להיות מאושר? אבל מה המתכון? איך נהיים מאושרים?

מה זה אושר? האם זו תחושה שאופפת אותנו 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע? לא. האם האושר קשור רק ברגעי שיא בחיים, כמו חתונה, או לידת ילדים? לא. אנשים רבים אמנם חווים תחושה עילאית ברגעים אלו בחיים, אך לא בכך נעסוק. נעסוק ביכולת להיות מאושר, רוב זמן, בשגרה, ביכולת לחיות חיים מספקים, שיש להם משמעות. איך עושים את זה? בואו נתחיל מסיפור קצר:

היה היה יהודי עשיר ירא שמיים, הרשקוביץ שמו, שדבר כמעט לא חסר לו בחיים. אהוב היה על הבריות, אדם ישר וטוב לב, שידע גם לתת מתן בסתר, ותמיד עשה מצוות. רק דבר אחד היה מקור לצער עמוק עבורו. מכוער היה מאד, ומעולם לא נישא. כל רצונו היה להינשא, ולהעמיד לעצמו צאצאים. באחד הימים שמע, כי ישנו בשוויץ, מכון לטיפולים וניתוחים קוסמטיים, שמי שנכנס לשם יוצא ממנו כעבור חצי שנה חדש ורענן, כמו אחרי טיפול עשרת אלפים פלוס אוברול כללי. ארז האיש את מיטלטליו, ונשתכן בין כתליו של אותו מכון יופי. כעבור חצי שנה אכן ארע הנס, והרשקו שלנו הפך להיות מאיש זקן, קרח ועב כרס, לצעיר יפה תואר ובעל בלורית מתנפנפת. שוב ארז את חפציו, ויצא מלא תקווה אל העולם. אלא שאז עברה משאית במקום, ודרסה אותו. עלה הרשקו השמיימה ופנה בטענה לקב"ה. "כל החיים שירתתי אותך באמונה, ועשיתי לאחרים רק טוב. עכשיו, כשאני סופסוף עושה משהו לשמח את עצמי, אתה בא ולוקח אותי?" "רגע," אמר הקב"ה "מי אתה?" "אני הרשקו, עבדך הנאמן". "אוי, סלח לי", אמר הקב"ה "לא היכרתי אותך"..

האושר, מסתבר, איננו המרדף אחרי מושלמות. נהפוך הוא. אחד המעצורים בדרך לאושר הוא החיפוש אחר המושלמות. כמו הרשקו, אצל רובנו, תחושת האושר, או האין אושר, קשורה בהרגשה שמשהו חסר לנו. זה לא בדיוק כמו שרצינו שזה יהיה, זה לא מושלם. אילו רק היה… מרכיב זה או אחר שונה, אז לבטח היינו מאושרים. רובנו מחפשים את האושר בחוץ, במשהו מוחשי שלוא היה שם בנמצא, כל סבלותינו היו באים על קיצם. אילו רק יכולתי למצוא את המקצוע המתאים לי, אילו רק יכולתי להחליף את הבעל שלי, אילו רק יכולתי לעבור ניתוח פלסטי או לרזות, אילו רק יכולתי להרוויח בלוטו,…אבל, גם מי שמצליח להשיג את החלום, את כל מה שרובנו שואפים אליו, בית יפה, מכונית גדולה, אהבה, משפחה, לא תמיד מוצא שמחה במה שיש לו. אני פוגשת רבים כאלה. כי האושר נמצא בראש ובראשונה בפנים. בתוכנו. משהו באיכות של הדברים. לא בכמות. אולי באומץ לשאול את עצמנו את השאלה, האם אנו באמת מאושרים, וביושר לענות לעצמנו על כך בכנות, כצעד ראשון בדרך אליו.

אושר איננו גן עדן הוליוודי, מהסרטים. הבה נראה מהם המאפיינים החשובים של תחושת אושר:

1. המאפיין העיקרי של אושר הינו תחושת מלאות, שנמצאת שם תמיד. גם ברגעים של עצב גדול. גם כשלא הכל מושלם. מין ידיעה כזו שיש ׳יש׳ בחיים. וודאות פנימית כזו, שיש מקום כזה בלב, שבתוכו אפשר תמיד להתכרבל, שלאורו אפשר להתחמם, גם בעיתות מצוקה ומשבר. האושר איננו היפוכה של תחושת העצב, הוא היפוכה של תחושת החסר. התחושה שחסר משהו. מעט אנשים יודעים לחיות בשלמות בתוך מציאות, שמעצם הגדרתה, איננה מושלמת. איך מגיעים לתחושת המלאות? על כך בהמשך מסענו.
2. אנשים מאושרים, הם אנשים שחיים את החיים באופן יצירתי, לא באופן מקובע, ועם היכולת למצוא משהו, שידבר אליהם, כמעט בכל מצב, משהו שדרכו יוכלו לתת משמעות לעצמם. גם אם אינכם אמנים, ואינכם רואים את עצמכם כאנשים יצירתיים – אני מאמינה ויודעת, שיש בכם יצירתיות חבויה, שאפשר וצריך לתת לה ביטוי.
3. אנשים מאושרים הם אנשים פתוחים. הם מרשים לעצמם לחוות מגוון רחב של תחושות, לא רק תחושות נעימות. יש קשר הפוך בין מידת ההגנתיות של אנשים, למידת האושר שלהם. שאלו את עצמכם, עד כמה אתם פתוחים לפגוש חוויות חדשות? עד כמה אתם מרגישים? אם אתם נמנעים מחוויות חדשות, ואינכם מרגישים דבר, אתם רחוקים מן האושר שלכם. גם תחושת אומללות לא מקרבת אתכם לאושר. ננסה בהמשך להבין מהם מקורותיה של אומללות זו.
4.אנשים מאושרים, הם אנשים שיודעים לאהוב. היכולת לאהוב, קשורה בפתיחות, ובנדיבות. האם אתם יודעים לאהוב? אם אתם שונאים את כל העולם סביבכם, קשה לחשוב שתרגישו מאושרים. גם בדידות אינה מתכון לאושר, והיא כרוכה לא פעם ביכולת ללמוד לאהוב.
5. לאנשים מאושרים יכולת מהירה יותר לצאת ממשברים שפוקדים אותם. לא כי הם מתכחשים או מתנתקים מהם, דווקא מפני שהם מרשים לעצמם להימצא במצב קשה, ויוצאים ממנו מחוזקים. אם אתם אנשים ש׳לוקחים את החיים בקלות׳, אתם בד״כ אנשים לא מאושרים. פשוט ויתרתם על האושר לטובת התנתקות ממה שקורה לכם באמת. לטובת נוחות שהיא לעתים קרובות פשרה כואבת או ריקה מתוכן.
6. לאנשים מאושרים יש יכולת לדחות סיפוקים, סף התסכול שלהם אינו נמוך. היכולת לחיות באושר, קשורה באורך הנשימה שיש לכם. ננסה להבין יחד את משמעותו של המושג סף תסכול נמוך, ומה עומד מאחוריו. אחד הדברים שמרחיקים אנשים מן האושר, הן הנפילות שגורמות להם להתייאש ולעזוב את דרכם. הייאוש הוא אויב לא קל להתמודדות. ננסה יחד להתבונן בו ולהתעמת איתו.
7. חוויית האושר קשורה ביכולת שלכם לממש את רצונותיכם בעולם, ולתת ביטוי לעצמיותכם. לפוטנציאלים שבכם. למיוחד שבכם. אני מאמינה, כי בכל אחד מאיתנו טמון פוטנציאל, כן, גם בך שמוליק, ואם תממש אותו, לחייך יהיה טעם אחר. אנשים מאושרים הם אנשים שמחוברים לצרכים ולרצונות שלהם. הם יודעים מה הם רוצים, ומסוגלים לזהות הזדמנויות, ולבחור נסיבות בהן ניתן לממש רצונות אלה.
8. אנשים מאושרים, מונעים על ידי תחושת משמעות. תחושת המשמעות, קשורה בגורמים רבים. אחד החשובים בהם, היא התנהלות מתוך ערכיות. אם אתם מתנהלים ללא כל ערכיות, זה מן הסתם, כי מהלומות החיים גרמו לכם לגבש עמדות ציניות, ולאבד תקווה ביחס לטוב בעולם. היכולת לשמר אמונה ביחס לדברים, גם כשאין להם מראית עין במציאות, היא אחד נכסים החשובים למי מכם שרוצה להיות מאושר.

כל המאפיינים ברשימה הארוכה הזו, שמניתי עד כה, הם מאפיינים של עצמי מגובש ובטוח בעצמו. הם תוצרי הלוואי של עצמי יציב. האושר, אם כן, מתחיל מבפנים, מהיחסים שלנו עם עצמנו. עם העצמי שלנו. מהו העצמי שלנו? העצמי שלנו הוא הפילטר דרכו אנו חווים את עצמנו ואת החיים. כל דבר בחיינו, הקשור בתחושות, עובר דרך העצמי שלנו. העצמי, הוא מרכז החיים שלנו. כשהעצמי שלנו מגובש ויציב, אנו חווים ביטחון עצמי, וביטחון עצמי הוא מרכיב חשוב ביותר בתחושת האושר שלנו. כשהעצמי שלנו פגוע, שברירי, ואנו מרגישים שאיננו יכולים לסמוך על עצמנו, האושר מתרחק מאיתנו.

אז איך מגיעים למקום הזה? מה הכתובת? הבה נכוון את ה- GPS שלנו, ונמשיך לדבר על כך, בפעם הבאה.

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top