האם מודעות עוזרת? האם ניתן ליצור שינוי בחיים רק בעזרת מודעות

Written by on יולי 20, 2013 in טיפול נפשי /פסיכותרפיה with 0 Comments

iStock_000008191812Small

'אני יודעת שכל מה שאני צריכה לעשות, זה לקבל החלטה', אומרת האשה שלפני. אשה בתחילת שנות הארבעים, נשואה מזה 17 שנה, נישואין לא מאושרים. 'אני מודעת לכך שבעלי מאמלל אותי, אפשר להגיד, מתעלל בי ובילדים. ברור לי שצריך לקום וללכת, שזה המעשה הנכון והנבון עבורי ועבור הילדים, אז למה אני לא עושה את זה? ' היא שואלת. 'למה כל ההבנות לא עוזרות לי'? אנשים רבים ניצבים בצומת הזו, או בצמתים אחרים בחיים, שברור להם כיצד מתבקש לפעול, אבל הם אינם מסוגלים לחצות את הצומת הזו, ולהכריע.

מדוע מודעות אינה פותרת בעיות? האם היא בכלל עוזרת? ואם כן, מדוע כ"כ הרבה אנשים עם מודעות עמוקה אינם חיים טוב יותר מכאלה שאינם מודעים לעצמם בכלל, ולעיתים קרובות, אף פחות טוב? אולי הדרך הנכונה להתמודדות בחיים הינה ללמוד להדחיק את הדברים ולהתעלם מהם טוב יותר, כפי שהציע מאמר באחד העיתונים לאחרונה? אם מודעות אינה עוזרת, כיצד עוזר טיפול פסיכולוגי?

'אז אני יודעת שאבי התנכר לי, ושאמי היתה עסוקה בטיפול באחותי החולה, ולא היתה ממש פנויה אלי. אז מה זה חשוב היום בגילי המתקדם? זה כבר היה ונגמר. מה ישנה החיטוט הזה עוד פעם ועוד פעם בפצעי העבר, ואיך זה בדיוק יגרום לי לקום ולהתגרש'? שואלת אותה אשה במידה רבה של צדק.

היא אכן זקוקה למודעות והבנה, אבל מסוג שונה מאלו שהיא מחזיקה בהן כעת. היא מחזיקה בהבנות שכליות. במודעות חלקית. כדי לצעוד את הצעדים הראשונים לקראת שינוי, היא זקוקה להבנה חווייתית, בדומה לזו שמדבר עליה המשורר והסופר האמריקאי ריימונד קארבר בספרו 'שירים' (בהוצאת 'מודן'):

'קורה שאדם נולד לתוך ארץ זרה. שלמרות שיש לו אב ואם, אחים ואחיות, שפה ותרבות – הוא בעצם ממקום אחר, והוא לא יודע את זה. הוא כואב כל חייו, עד שהוא מבין, ומתחיל את המסע חזרה אל ארץ מולדתו, שמעולם לא היה בה, ואף אחד לא יכול להבטיח לו שהיא אכן קיימת. אדם כזה נולד לתוך גהינום, ובהתחלה אינו יודע שזה גהינום. הוא ממשיך לחיות את חייו וליפול שוב ושוב, ורק אחרי זמן ארוך משהו קורה: איזה רגע של חסד, שבו הוא זוכה לראות, ולו לרגע מהיר ובהיר, את המקום שלו. פיסת גלויה קרועה מן המקום שלו, נאמר. או מישהו משם שחולף על פניו ומחייך – רגע שמשנה את חייו, משום שבבת אחת הוא מבין שאכן יש מקום כזה. שהוא לא חולם. שיש חיים טובים מאלה שחי עכשיו. וגם, כמובן, באותו רגע הוא מבין שהוא חי בגהינום.'

לרוב, גם כשאנו מודעים לכך שלא טוב לנו, יש בנו צד שמכחיש את הדברים, איננו נותנים לעצמנו דין וחשבון עד כמה באמת רע לנו. וגם אם רע לנו מאד, אנו נוטים להתעלם מכך דרך כל מיני שכנועים עצמיים, כגון, 'כולם חיים ככה, ממילא טוב לא יהיה אף פעם', וכיוצ'ב הכחשות ורציונליזציות. תמיד בצד המודעות, כביכול, קיים צד אחר, לא מודע. מתכחש. לא מאמין. זה מה שכ"כ קשה לנו להכיר בו. האפשרות להאמין שמה שאנו רוצים, אינו חלום. זה צד, שבעקבות התנסויות העבר ספג כ"כ הרבה אכזבות, שלא מוכן להסתכן בציפייה לטוב, ולהתאכזב שוב. צד שמסתגר בתוך דפוסי מחשבה פסימיים, מקובעים. זה הצד שאיננו ערים ומודעים לו מספיק. זה הצד שנחוץ לנו לחבר לעצמנו, באופן שנחווה את האמת שלנו לא מעת לעת, אלא כל הזמן. החיבור הזה יוצר כאב, בלתי נסבל, כי כעת אנו מבינים באופן שלא ניתן להתחמק ממנו, שאנו חיים בגהינום, ועדיין איננו יודעים, וגם איננו יכולים, לצאת ממנו.

לרוע המזל, גם ההבנה הזו, אין בכוחה עדיין להוביל אנשים להכרעה. נחוץ עוד משהו. נחוץ שיהיה שם מישהו שיספק לנו תמיכה ויעזור לנו למלא את החללים החסרים, שמילויים, ייתן לנו את הכוח להוציא אל הפועל את הדבר שאנו כמהים לו, אך חוששים מפניו. נחוץ שיהיה שם מישהו, שיוכל לאשר לנו שוב ושוב מחדש שאנו חיים בגהינום, ויעזור לנו לבנות את המקום החדש. מישהו, שההתנסות עמו תעזור לנו להתגבר על חוסר התקווה , ותאפשר לנו להאמין שאכן יש מקום כזה, שהחיים בו טובים מאלה שלנו, ושהוא המקום שלנו, שהוא אפשרי לנו, והוא אינו הגהינום. מישהו כזה, המביא עימו התנסות מתקנת ונקודת מבט תומכת חיצונית, הוא מה שאינו קיים בשיטות לשיפור עצמי. משום כך, הן אינן יעילות. הן מבוססות רק על עבודה באמצעות המודעות. מעין שכנוע עצמי, שאף פעם אינו חובר לשינוי תחושתי עמוק.

נחוצה אם כן מודעות, כי כמו מפה, היא מאפשרת לנו להתמקם ולהתמצא. אך נחוצה יותר מכל התנסות מתקנת, כזו שתחייה מחדש את המקום שהתקווה מתה בו, ותבנה את היכולות שמעולם לא ניתן להן החמצן המספיק להתפתח. זה מה שעושה טיפול בדם יזע ודמעות. מחזיר אותנו למולדת שמעולם לא היתה לנו.

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top