טיפול בחרדות ופחדים אצל ילדים

Written by on פברואר 27, 2017 in איך להתמודד עם חרדה with 0 Comments

איך מטפלים בחרדות ופחדים אצל ילדים?

הרבה ילדים סובלים מחרדות ומדובר על תופעה רחבה מכפי שנהוג לחשוב. חרדות אלו יכולות להופיע באופן ישיר, כפחדים שהילד מבטא, או דרך התנהגות חריגה, כמו סירוב ללכת לביה"ס, התנהגות תוקפנית חריגה, בכי, קושי להירדם בלילה, הרטבה ועוד. החרדה היא סימן לכך, שהילד חווה קושי כלשהו, עימו אינו מצליח להתמודד. הקושי יכול להיות קושי פנימי, משהו בחוויה הפנימית של הילד, והוא יכול להיות סביבתי – משהו בבי"ס שגורם לו קושי, או מתח בבית שמעורר בו פחדים. הבעיה עם ילדים, שהם אינם יודעים לזהות את מקור הבעיה, ובוודאי אינם יכולים לנסח מה מפריע להם במקרים רבים.

שלבים בטיפול בחרדות ופחדים

בטיפולים או חרדות אצל ילדים טיפול מתחיל בראש ובראשונה בבחירה נכונה של אנשי מקצוע. רצוי לבחור אנשי מקצוע שמתמחים בילדים ולקבל עליהם כמה שיותר המלצות. אפשר לאסוף המלצות ממטופלים קודמים, חברים, בני משפחה, קולגות או אנשי חינוך בבית הספר והגן. המלצה אובייקטיבית על אנשי מקצוע מסייעת להתמודד עם החרדות ומעניקה תחושה של ביטחון גם להורים.

בשלב השני רצוי להבין האם החרדה היא תגובה לארוע חד פעמי, או שמדובר בתופעה שחוזרת על עצמה. ארוע חד פעמי, לעתים חולף, ויכול להיות מוסבר בנסיבות ספציפיות מפחידות. מה שחשוב כשהורה מבחין בחרדה של הילד,לא להגיב בבהלת יתר מול הילד. זה מגביר את חרדתו. גם אם ההורה מודאג, חשוב שינסה להרגיע את הילד, במילים מרגיעות וחיבוק. חשוב שהילד לא יתחיל התייחס לעצמו כבעייתי, בעיקר אם מדובר באירוע חולף. הסימנים העיקריים לכך שמדובר לא בקושי רגעי הם למשל כעס, בכי ואי שקט מתמשכים. גם שינויי התנהגות ובמקרים קיצוניים אפילו סירוב לאכול עלולים להעיד על חרדה שמחייבת מעורבות מקצועית.

תפקיד ההורים במסגרת הטיפול

כל טיפול בילדים מחייב השתתפות וליווי של ההורים, דרך מפגשים של הדרכה עם הפסיכולוג המטפל. המטפל מדריך את ההורים כיצד לנהוג במצבים הבעייתיים מול הילד. להורים אחריות רבה על הצלחת הטיפול, כי הם אלו שבסופו של דבר נמצאים ביומיום עם הילד. ההורים צריכים למשל לעודד את הילדים לשתף אותם בחששות ולהסביר להם את המצב בהתאם לרמת ההבנה שלהם.

הסברים שעולים בקנה אחד עם יכולת התפיסה של הילדים יגרמו להם לחוש ביטחון וימנעו מהחרדות להחמיר. אך כאמור במידה וההורים לא יודעים איך לפנות לילדים, זהו המקום להתיעץ עם המטפל. כדאי לנסות לשמור על שגרת טיפולים ולא להתעלם מסימני המצוקה. רצוי לתאם עם פסיכולוגית קלינית ולברר על שיטות פסיכותרפיה.

לפרטים נוספים התקשרו-0544302298

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top