?אז מה זה באמת אושר

Written by on נובמבר 23, 2013 in אושר with 0 Comments

Just beautiful

חשבתי לעצמי שאם אמשיך להלאות אתכם במה זה לא אושר, תאבדו בסוף את סבלנותכם, ולכן החלטתי לכתוב היום על מה זה כן אושר. (זה כמובן לא ממצה, אבל מתמקד בנקודות חשובות). אני בטוחה שאתם מכירים בתוככם תחושת אושר ברגעים מיוחדים בחיים שלכם, רגעים שהם לא יומיומיים. אבל איך מרגישים אושר ביומיום? האם יכול להיות דבר כזה? יכול גם יכול.

האושר ביומיום מתבטא בתחושת מלאות. זו הרגשה כזו שהלב רחב, ויש בו מקום אינסופי, זה לקום בבוקר עם איזה שהוא שקט, גם אם ממהרים לעבודה. להתעורר עם שמחה בלב. לחזור הביתה מיום מלא סיפוק, ולדעת שיש לי קן חם שבניתי, שנעים לי בו.
אז נכון, לא כל יום יכול להיות כזה, אבל הרבה ימים יכולים להיות כאלה. זוהי הוויה שבה אנו לא עסוקים במה שחסר לנו בחיים, אלא יודעים ליהנות באמת, ממה שיש. אושר איננו קשור בריגושים עוצמתיים, באופוריה אינסופית של תחושת היי. ניתן לומר כמעט, שרי גושים ואושר , לעתים קרובות נמצאים בשני קצוות של סקאלה, אך על כך אכתוב לחוד. אושר היא חוויה שקטה, שהמאפיין אותה היא כאמור, תחושת מלאות. אז מה המתכון לכך?
יש לי שני טיפים בעניין זה:

הראשון – אושר קשור במשמעות. כשאני עושה משהו שיש לו משמעות עבורי, אני חווה תחושה של סיפוק, ואפילו התעלות. משמעות, לעתים קרובות, קשורה בנתינה. במשהו שאני עושה עבור האחרים, שאני יוצאת בו מתוך עצמי, ולא עסוקה בענייני או מצוקותי. דוגמה טובה לכך הם ילדינו. עבור רובנו, הילדים הם מקור אושר, סיבת קיום. ואושר זה קשור בכל כך הרבה טורח, מאמץ והשקעה רגשית, לכאורה, בהיפוך גמור ממה שאנו מפנטזים עליו, כשאנו חושבים על אושר. אושר מתמשך, אינו קשור בסיפוקים מיידיים, באורגזמות רגעיות, שיכולות להיות עוצמתיות יותר מאושר יומיומי, ומרגשות פי כמה, אך הן שורדות לזמן קצר ביותר. אושר, קשור בהשקעה. במישהו, או משהו אחר. מחוצה לנו. קצת כמו עסק. כשאנחנו משקיעים במשהו, הוא עשוי להביא לנו עימו פירות רבים. אבל, כמו בכל עסק, יש בכך סיכון. אף אחד לא מבטיח לנו תשואה. יש עסקים שנכשלים. כך גם בענייני האושר. אנחנו יכולים להשקיע במישהו או משהו, והשקעה זו, תרד לטימיון. זה מפחיד ומכאיב. מסיבה זו, אנשים נוטים שלא לסכן את השקעותיהם. יש כאלה שממש כמו בחוק שימור האנרגיה, חוסכים באנרגיות לעצמם, ליום צרה. ( בשפת העם אנו מכנים אותם קמצנים..). עכ״פ, כשאנו משקיעים במשהו שבאמת יקר לליבנו, הוא הופך להיות מקור של שמחה ואושר. כי אנחנו נותנים בו ביטוי לעצמנו. כי זה שלנו.

הטיפ השני, קשור בכך שליהנות ממה שיש, זו משימה קשה. רובנו חיים דרך מה שחסר לנו. בראש, אנו יודעים שהמציאות איננה מושלמת, ואינה יכולה להיות, אך הלב ממשיך לכאוב את מה שאין. אז נכון, שלעתים אנו יכולים לתפוס את עצמנו ולומר לעצמנו, על מה יש לך להתלונן? לא חסר לך כלום, אבל זה לא באמת מצליח לשכנע אותנו, ולשנות את התחושה הפנימית. כי כאשר חווינו בילדותנו חסר גדול, משהו מבפנים מרגיש לא שלם, וזקוק, לעתים נואשות, להשלים את החסר הזה. כמו שלד של מבנה, שזקוק לקירות הלבנים, לצבע, למרצפות, ולריהוט הפנימי, כדי להרגיש בית. כשאנו לא יכולים להרגיש שאנו יכולים להיות בית לעצמנו, קשה לנו להתפנות ולראות את מה שיש בכל זאת, או להתפנות להשקיע משאבים מחוצה לנו. אלה הם המצבים בהם העצמי, והבטחון העצמי שלנו זקוקים לחיזוק או בנייה, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת, היא באמצעות טיפול. במילים אחרות, כדי להיות במצב רגשי שאנו יכולים ליהנות מהיש שבחיינו, גם אם הוא אינו מושלם, עלינו להיות עם עצמי מגובש דיו, היכול להכיל את החסרים שבשלימות, מבלי שהם יהפכו למרכיב הדומיננטי בתחושה. כשהעצמי אינו מגובש דיו, החסרים בחיינו זועקים את עלבונם, ומכסים את תמונת הטוב שבכל זאת קיימת, מחרבים אותה. איך עושים את כל זה, מה מונע מאיתנו להגיע למקומות האלה, על כך בהמשך מסענו.

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top