חלומות נבואיים

Written by on נובמבר 2, 2013 in שונות with 0 Comments

Bed in surreal peaceful landscape

בפסטיבל הקולנוע הרוחני, שהתקיים בשבוע שעבר בסינמטק תל אביב, הוקרן הסרט – The Edge of Dreaming, על אשה, בת 48, מפיקת סרטים במקצועה, שחולמת כי סוסה האהוב מת. היא יוצאת בבהלה באמצע הלילה לחפש אותו, ומוצאת אותו מת. משהו בה מבין, כי מותו מסמן את מותה. וכדי לא להותיר בה ספק, היא חולמת, לילה לאחר מכן, שבעלה הראשון, המת, מופיע בחלומה, ואומר לה, כי תמות בגיל 48, וכי זוהי שנת החיים האחרונה שלה. זמן קצר לאחר מכן, היא חולה במחלה נדירה, חשוכת מרפא, ומבינה, כי עליה להיפרד מהחיים. במסעה אל המוות, היא פוגשת באשה, שמציעה לה לעבוד עימה על חלומותיה, ולשנות את גורלה דרך שינוי החלומות. היא עובדת עימה, ומצליחה לשנות את סוף החלום. האשה הזו ממשיכה לחיות מאז, כבר ארבע שנים.
סיפור אמיתי. האם הוא אפשרי? אפשר כמובן לטעון, כי החלום השפיע עליה עד כדי כך, שחלתה, אך איך ניתן להסביר את העובדה שידעה מראש, או תוך כדי, על מות סוסה?

חלומות נבואיים, מוכרים לנו, כבר מימי התנ"ך. כיום, אנו פוגשים חלומות כאלה לעתים נדירות. רוב החלומות אינם כאלה. אבל יש אנשים, שיש להם יכולת כזו. פרויד עצמו, מספר על אב, שבנו נפטר. בלילה, כשגופת בנו עדיין לא נקברה, חלם האב, כי גופת הבן עולה באש. הוא מהר לחדר בו שכבה הגופה, ולחרדתו גילה, שאחד הנרות, שהוצבו מסביב לגופה, נפל, והאש אחזה בגופה.

תאמרו, אולי ריח העשן עלה באפו של האב, ואין בכך כל נבואיות. אולי. אך מה תאמרו על החלום הבא, אותו סיפרה לי מטופלת שלי. בחלומה, היא ישנה בחדרה בבית. שתים עשרה בלילה. פתאום נפתחת הדלת, והיא רואה שאמה הגיעה. היא מחזיקה מקל הליכה, ועל גבה שק גדול. היא מתחילה לפשפש בתיקיות מסמכים של המטופלת. המטופלת קמה ממטתה, ודוחפת את אמא שלה אל מחוץ לדלת, ואז, נופל השק מגבה של אמה, ומתוכו יוצא נחש צפע ענק, שמאיים על האם. המטופלת חוטפת את המקל של אמא שלה, ומתחילה להכות את הנחש בראשו, ואז הוא הופך לצינור מים רחב, שיבר, שפורץ ממנו זרם מים אדיר. המטופלת מסוככת בגופה על אמה, להגן עליה מפני המים. אמה אומרת לה, זה לא אני הבאתי לך את זה, זו מתנה מאבא שלך. כשאנו מפרשות את החלום, ( לפירוש מפורט של החלום אתייחס בהזדמנות אחרת) אנו מתייחסות בעיקר לתחושת היכולת שלה להתמודד מול סכנות, לעובדה, שאינה פוחדת, כי משהו בה, התחזק בעקבות הטיפול. שבוע לאחר מכן, כשאני פוגשת אותה שוב, היא אומרת לי, לא תאמיני מה קרה. באותו ערב בו חזרתי ממך, יצאתי לטייל עם שכנה שלי ובתה. פתאום, התרומם מולנו נחש צפע ענק, והחל מאיים עלינו. השכנה שלי ובתה, איבדו את עשתונותיהן, קפאו במקומן, והתחילו לצעוק. אני, בלי לחשוב, התכופפתי, לקחתי אבן כבדה, זרקתי, והרגתי אותו. ובעודי עושה את זה, חשבתי על החלום, ווידעתי בוודאות שאפגע בראשו. תחושת היכולת שהתגבשה והופיעה בחלום, ושהיתה מוצקה כל כך, היתה המשענת שלי, ועזרה לי לפעול כפי שפעלתי במציאות. צירוף מקרים? אולי. אבל תודו, מצמרר…

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top