חלומות לידה

Written by on אוקטובר 26, 2013 in שונות with 0 Comments

iStock_000002386681Small

את בואנו לעולם, מן הסתם, איננו יכולים לזכור, אך מסתבר, שהלידה נרשמת באיזה שהוא מקום, ורישומיה, משאירים את עקבתם בחלומותינו, בעיקר, אם היתה זו לידה, שנחוותה כקשה עבורנו. אנו יודעים זאת היום, כי לעתים קרובות בטיפולים בילדים, מופיעים משחקי דמיון, שיש בהם ניסיון להיכנס לתוך משהו, על מנת לצאת ממנו, ואלה משחקים שחוזרים על עצמם, באופן שאינו מותיר ספק לגבי מהותם: שחזור הלידה, ניסיון לחוות את הלידה הטראומטית, ולהיוולד מחדש.

גם בחלומותיהם של מבוגרים, הנמצאים בטיפול, מופיעים לא פעם תכנים הקשורים בלידה, מבלי שהם עצמם מודעים לכך שהחלום עוסק בכך. חלומות כאלה, יתארו לרוב, סיטואציה במים, כמו הימצאות באיזו שהיא בריכה, עם מים מלוכלכים, המים עולים, ומאיימים בטביעה, או כניסה לתוך תעלת מים או תעלה צרה אחרת, שמרגישה חונקת. מישהי חלמה שהיא מתקדמת בתעלה צרה וחשוכה, ובקצה, רואה אור לבן, אך היא פוחדת לצאת, האור מסנוור, ונראה קר, וכשהיא מתקרבת לקצה, היא מתעוררת בבהלה. היא ממש חששה לצאת לעולם, לאור הפלוריסנטי של חדר הלידה, לאוויר הקר שחושף את הגוף ללא ההגנה של הרחם.

אחד המטופלים המפורסמים של פרויד נקרא – 'איש הזאבים', על שם חלום מפורסם שחלם, ובו כששה זאבים. מיד אספר לכם על החלום. האיש, סרגיי פנקייב, אריסטוקראט רוסי אמיד, הגיע לטיפול אצל פרויד, לאחר שאביו לקה בדיכאון, ואחותו התאבדה. הטיפול, עזר זמנית לאיש, אך בהמשך, הופיעו שוב סימפטומים, והוא גם ירד מנכסיו. (הנשמות הטובות שבכם יאמרו מן הסתם, נו בטח, הכל הלך לטיפול, אבל לא, לא זו הסיבה). הוא המשיך להיות מטופל, לא על ידי פרויד, למרות שנשאר בקשר עם פרויד כל חייו, ופרויד תמך בו כלכלית. גם לאחר מותו של פרויד, המשיכה קרן מטעם ארכיון פרויד בניו יורק, לשלם לו קצבה, עד סוף חייו. אז הנה החלום:

"חלמתי שזה לילה ושאני שוכב במיטתי (מיטתי ניצבה כך שרגלי פנו לחלון ממנו נשקפה שורה של עצי אגוז. אני יודע שבזמן שחלמתי היה חורף ושעת לילה ). לפתע נפתח החלון מעצמו ולחרדתי הגדולה אני רואה, שעל עץ האגוז הגדול הניצב לפני החלון יושבים מספר זאבים לבנים. היו שם שישה או שבעה כאלה. הזאבים היו לבנים לגמרי ונראו יותר כמו שועלים או כלבי רועים, כיוון שהיו להם זנבות ארוכים כלשועלים, ואוזניהם ניצבו זקורות כמו אצל כלבים כשהם שמים לב למשהו. בפחד גדול שאטרף על ידי הזאבים, צעקתי והתעוררתי".

פרויד סבר, שהחלום הוא אירוע מכונן בחייו של איש הזאבים, ומייצג, מן הסתם את מה שמכונה בעגה המקצועית, הסצנה הראשיתית, בה נחשף פנקייב ליחסי המין של הוריו.

אני (הקטנה), סבורה, דווקא, שהחלום מייצג זיכרון לידה טראומטי. שהחלון שנפתח בפתאומיות, מייצג את תעלת הלידה, והזאבים הלבנים, הם מן הסתם, הרופאים בחלוקיהם הלבנים. יתכן שהבנה זו, שממקמת את הבעייה של פנקייב בהתחלת החיים, מסבירה מדוע היה קשה לתת מענה לבעיותיו.
אז יש לכם חלום כזה, שמזכיר אולי לידה? אתם מוזמנים לשתף וגם ללחוץ לייק, אם אהבתם.

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top