האם ניתן לשנות אופי בטיפול – ואיך

Written by on יולי 13, 2013 in טיפול נפשי /פסיכותרפיה with 0 Comments

iStock_000015944352Small

היום נדבר קצת על טיפול. על קצה המזלג.  על השאלה  –   האם ניתן לשנות אופי בטיפול ואיך זה עובד?

'איך את יכולה לעזור לי, את אפילו לא מכירה אותי?' זו שאלה שאני שומעת הרבה מאנשים שפונים אלי. 'מה כבר מילים יכולות לעשות, לשנות אופי? אם עד עכשיו, אמא שלי/ אשתי/ אני, לא הצלחנו לשנות את האופי שלי, איזה סיכוי יש לך בעניין הזה? הרי אופי הוא עניין גנטי, לא? '  השאלות במקום. הבה ננסה להסביר.

אנשים שנמצאים במצוקה, או מתלבטים לגבי טיפול, נוטים לומר לעצמם, אם הגעתי עד הלום, משמע, לגיל מתקדם בחיי, ויש לי כבר אופי מסוים, איך אפשר לשנות זאת? ואם כן, כיצד? אם למשל, כל החיים לא הסתדרתי במקומות עבודה, בגלל בעיות אופי, מה כבר ניתן לעשות היום? מניין יש  לפסיכולוגים החוצפה והיומרה לחשוב, שבאמצעות שיחות, הם יכולים להשפיע  על משהו שמובנה בנו באופן ביולוגי בעיקרו?

ובכן, כולנו נולדים עם מטען גנטי מסוים, שהוא הבסיס שלנו. איננו יודעים באופן מדויק מה תרומתו הייחודית של המטען הזה על מהלך התפתחותנו, (אם כי, כשיפוענח הגנום האנושי, נדע מן הסתם יותר), אבל אנו מניחים שהוא קובע לפחות איזה שהם קווי יסוד בשאלה מי אנחנו. למשל, מהי מידת האנרגתיות הבסיסית שלנו, רמת האנטליגנציה, כישורים מיוחדים כמו, כישורים מוסיקליים, מתמטיים, או כישורי דרמה ומשחק, וכד', מידת החוסן הגופני שלנו, וכנראה גם מידת החוסן הנפשי הבסיסית שלנו.  

את המטען הזה, ניתן לדמות לחומרה של מחשב. יש מחשבים בעלי חומרה מפותחת יותר או פחות, קיבולת זיכרון משתנה, מהירות פעולה מגוונת, וכו'. כל התכונות הללו קובעות טווח פעולה מסוים לכל מחשב, ומגבלות כלשהן. אף מחשב, אינו יכול, למשל, לרקוד. אבל, תוכנות הפעלה שונות, יפיקו מאותו מחשב 'התנהגויות' שונות, או ממחשבים שונים, 'התנהגויות'  דומות.

כך גם ניתן להתיחס להשפעות הסביבתיות עלינו. הסביבה בה אנו גדלים, צורבת בתוכנו תוכנת הפעלה, שהיא צרוף של יחס הסביבה אלינו, ושל תגובתנו הייחודית לתנאי גידולנו, תגובה שמבוססת על החומרה הגנטית שלנו. אנשים שונים יגיבו לסביבה דומה באופן שונה, בהתאם ל'חומרה' שלהם. ככל שההשפעה הסביבתית עלינו טובה יותר, דהיינו, ככל שגדלנו בסביבה ש'רואה' אותנו יותר, שמכוונת יותר אלינו כמוקד של עניין, כך גם 'תוכנת ההפעלה' שלנו מותאמת יותר לנתוני החומרה הבסיסיים שלנו, וממצה אותם באופן מיטבי. כך למשל, אם נולדנו אנרגטיים ותוססים לעולם,  ותהיה לנו סביבה שתדע לתעל את האנרגיות שלנו לאפיקים חיוביים, נצמח להיות אנשים פרודוקטיביים, ופעלתנים.
אבל, אם האנרגיות הללו, מסיבות שונות, נתקלות בתסכול מצד הסביבה, יתכן, שמה שהיה עשוי להפוך לפעלתנות, יהפוך לאגרסיביות לא נעימה, שבמקום לקדם אותנו, תוביל אותנו לעימותים עם העולם, לכשלונות, ולאובדן של הביטחון בעצמנו.

כשאדם במצוקה פונה לטיפול, הוא זקוק לא רק לעצות כיצד לפתור בעיות מסוימות, או, איך להתמודד עם מצבי חיים כלשהם. הוא זקוק לשינוי 'תוכנת ההפעלה' שלו. מה שבשפה המקצועית נכנה 'העצמי' שלו. זה מה שטיפול פסיכולוגי מנסה לעשות. לעמעם או למחוק את תוכנת ההפעלה הקלוקלת, שאינה מביאה לידי מיצוי את ה'עצמי' האמיתי של האדם, ולהצמיח תוכנת הפעלה חדשה. כמובן, שאם ניתן היה להסיר את תוכנת ההפעלה הקלוקלת שלנו, ולהתקין חדשה באותה קלות שבה ניתן לעשות זאת עם מחשבים, חיינו היו נראים אחרת. שהרי תכנת ההפעלה שלנו היא איזה יציר כלאיים בין רישום כלשהו בתאי גופנו או מוחנו, לבין איזו הוויה רוחנית, רגשית, נפשית כלשהי.

אז איך זה עובד? איך אנו מצליחים בעזרת מילים, ליצור שינויים, שיש להם מן הסתם השפעה והשתקפות, באספקטים ביולוגיים?  אין לנו תשובה מספיק טובה על כך, אבל זה עובד. ידוע לנו שקיים איזשהו קשר מיסתורי בין הגוף והנפש. כולנו יודעים שמצבנו הנפשי משפיע על מצבנו הגופני, ולהיפך. למשל, כשאנו מתוחים יכול להופיע כאב ראש, או כאב בטן, וכד'. כשמצבנו הגופני מתערער, זה מוביל לא פעם לפגיעה במצבנו נפשי. יש לנו מחקרים מדעיים המצביעים על כך, למשל, שסביבה חמה ותומכת, שחיבוק אם, משפיעים על יצירת המיאלין בתאי העצב במוח. ( המיאלין הוא חומר שעוטף את תאי העצב, ומאפשר מעבר של מסרים דרך תאי העצב. העדרו של מיאלין, או התנוונותו, עומדים מאחורי המחלה המכונה טרשת נפוצה, המובילה לשיתוק הדרגתי של היכולות העצביות והגופניות.)  

אנו נוטים להתייחס לאספקטים הביולוגיים – גנטיים שאנו מביאים עמנו לעולם כאל  פוטנציאל, אשר מימושו האופטימלי יתרחש, בתוך קשר. קשר של שניים, שהופכים להיות יחידה אחת, שבה אחד המשתתפים מתמסר לבנייתו וכינונו של האחר, של תוכנת ההפעלה שלו, או העצמי שלו. כך קורה הדבר בין אם לילד. כך, קורה הדבר גם בטיפול.  לא הדיבורים בלבד עושים את השינוי. אלא הקשר המיוחד, שמנסה לשחזר את התנאים בהם מתאפשרת הפיכה של פוטנציאל כלוא או בלתי ממומש, או פוטנציאל שבשל נסיבות בלתי הולמות קבל אפיקים בלתי רצויים, לפוטנציאל שיש בו ביטוי אמיתי לאדם.  בסופו של דבר, מדובר בשינוי, שיש בו בהחלט שינוי של אופי או אישיות, הכל כמובן, במסגרת מגבלות החומרה. כך אפשר להפוך אדם אגרסיבי ובלתי פרודוקטיבי, לאדם אנרגתי, פעלתן, ויצירתי.

זהו להפעם.

Tags:

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top