בננה ספליט

Written by on אוגוסט 26, 2013 in ביטחון עצמי, שונות with 0 Comments

Banana Skin

האם יש לי פיצול אישיות? אחדים מאיתנו תוהים על כך בינם לבין עצמם. שאם לא כן, איך אפשר להסביר את העובדה, שלפעמים הם חשים עצמם חזקים, שהכל קטן עליהם, ולפעמים כעלה נידף? "אני לא מבינה איך אני מצליחה להישאר בשלימות אחת", אומרת לי מישהי. "בעבודה אני מתפקדת תחת לחצים קשים, מחייכת, רגועה, אחראית מאד. תמיד יודעת מה אני רוצה. ובבית, כל דבר קטן מכניס אותי להיסטריה. כשאני ב'דאון', אני מתבוננת מהצד ב'אני' המתפקדת, ואני לא מאמינה שזו אני. זה נראה לי כאילו זה מישהו זר. כשאני במיטבי, קשה לי להבין איך יכלתי לחשוב אותן שטויות, שגרמו לי להיות משותקת מחרדה, או לא לישון בלילה. והכי קשה, שאינני יודעת איזה מין אני תקום בבוקר. זו הלביאה, או זו המבוהלת, שמרגישה שהגוף בקושי נושא אותה, ושבכל רגע עלולה ליפול מהרגלים. לפעמים אני קמה בסדר, הולכת לי לפעילויות היום, לא חושבת על כלום, שוכחת מעצמי, ואז פתאום, כאילו שמישהו הכניס לי סיכה בבלון, וכל האוויר יוצא ממני, ואין לי מושג מה גרם לזה. זה כאילו שאני שני בני אדם שונים, כ"כ שונים, שזה לא ברור לי איך שני קצוות מקוטבים כאלה יכולים לדור בכפיפה אחת, בבן אדם אחד".

התופעה המתוארת כאן, שהיא, אגב, שכיחה מאד, היא אמנם פיצול, אך לא פיצול האישיות. פיצול האישיות הוא כינוי עממי, לא מקצועי, למחלת הנפש סכיזופרניה. המאפיין הבולט במחלה זו, הוא אובדן הקשר התקין עם המציאות, שמתבטא בכך שהאדם אינו מתמצא במרחב ובזמן – הוא אינו יודע בוודאות היכן הוא, איזה יום היום, וכו'. הוא מדבר 'שטויות', כלומר, דברים שאינם מתקבלים על הדעת, חסרי הגיון, ועומד על כך שזוהי האמת לאמיתה. לכל זה אין קשר הכרחי לתופעת הפיצול, כלומר מי שחווה עצמו מפוצל מעת לעת, אינו מועמד למחלת נפש. כמעט להיפך, הפיצול, הוא סוג של מבנה, שמעיד על כך שלאדם יש מספיק כוחות, להתארגן כנגד האפשרות של התפוררות מוחלטת.

מה גורם לפיצול הזה, או כפי שמכנים זאת בלעז, ספליט? מה גורם למעברים החדים האלה מצד לצד? הספליט, יותר מכל, מעיד על כך שבבסיס התפתחותנו, קיימת אכזבה. ניסיון שלנו לעבור משלב התפתחותי אחד למישנהו, לא זכה לעידוד וחיזוק מספיקים, ונותרנו תלויים בין שמיים וארץ. לא כאן, ולא כאן. אין לנו יכולת לעבור באופן שלם לשלב הבא, ואין לנו רצון, להיות לגמרי בשלב הקודם. זה יכול לקרות למשל, על רקע של לידת אחים קטנים במשפחה. הלידה, מסיטה את תשומת ליבה של אמא מה'גדול', לתינוק שאך זה נולד, וה'גדול', שהורגל עד כה להיות מעורבב עם אמא, פונה לאבא שיהווה עבורו משענת חליפית. אבא לא תמיד פנוי, או עירני מספיק לזהות את פניית הילד אליו, שיכולה להופיע דווקא בצורה של טענה, כמו למשל, אבא למה אתה אף פעם לא משחק אתי כדורגל כמו אבא של אמיר? מה שגורם לאבא לכעוס ולדחות את הילד, במקום להבין את הרמז. או, שאבא 'לא נחשב' בבית, למישהו מוערך, ואז, להיות מזוהה עמו, מכניס את הילד לקטגוריה של 'החלשים'. כך במקום לחבור אליו, הוא בז לו, ונשאר ללא משענת.

המעבר משלב לשלב, פירושו, לרוב, שאנו שולחים לעולם שלוחות של עצמנו למרחקים גדולים יותר מבעבר. מעיזים לצעוד או להמריא רחוק יותר. קצת כמו מעבר מצד אחד של תהום, לעברה השני. נחוץ שיהיה שם מישהו בצד השני, שיושיט לנו יד, או ישלח גשר חבלים, על מנת שנעיז לנתק רגל אחת מצד אחד, ולהעביר את כל כובד המשקל לצד הבא. כשזה לא קורה, אנו יוצאים לדרכנו, ולאחר זמן מה, מרגישים כאילו משכו את השטיח מתחת לרגלינו. מופיעה התחושה שהמראנו גבוה מדי, ועמה החרדה שאולי לא נדע לנווט את דרכנו, ולהגיע לנחיתה. וכך אנו עומדים בין שני הקצוות, מעבירים את המשקל פעם לרגל אחת, ופעם לרגל האחרת, אך לא מצליחים לעשות את הצעד המכריע. מתקיימות בתוכנו שתי הוויות, שאף אחת מהן אינה שלימה ומגובשת.

ביומיום, התנודות מהוויה להוויה מופיעות, למשל, כאשר אנו שוב חווים אכזבה ממישהו,
שציפינו שיגיב אלינו באופן אוהד, והוא לא עמד בציפיות. למשל, בוס בעבודה שהתיחס כמובן מאליו למאמץ המיוחד שהשקענו על מנת לעמוד במשימה המחלקתית. לפעמים, דווקא כאשר אנו שקועים בפעילות כלשהי במעורבות רבה, כמו למשל, פעילות ספורטיבית שאנו עושים, או נגינה בכלי נגינה כלשהו, צץ משום מקום האני האחר, החרד, המבוהל, העייף. דווקא בגלל שאנו כה שקועים באותה פעילות, מופיע החשש ש'הרחקנו לכת עם עצמנו', שאם נמשיך באותה פעילות, משהו רע יקרה לנו. בגלל שאין לנו הידיעה מפנים, שאם נזדקק לתמיכה היא תהיה שם, עולה החרדה שאם נמשיך, אנו עלולים להתרוקן מכל האנרגיות שלנו.

לספליט יש הרבה פנים נוספות, כמו למשל, מעברים חדים בין אהבה לשנאה ביחסינו עם האחרים,קושי לחבר בין עולמות, כמו עולם העבודה והבית, ועוד ועוד, אך על כך, בפעם אחרת.

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top