על סודות ושקרים – מה עומד מאחורי שמירת סודות ושקרים..האם טוב להחזיק בהם

Written by on אוגוסט 20, 2013 in שונות with 0 Comments

secret. beautiful girl with his finger near the lips

לכולנו יש סודות קטנים שאנו שומרים לעצמנו. חטאים קטנים שביצענו, רגעים מתוקים שאנו יכולים לשחזר בדמיוננו ללא מפריע. בסוד יש משהו שנותן לנו תחושת מרחב בתוך הפרטיות שלנו. זה מקום, שאף אחד אינו יכול לחדור אליו, ובמובן זה, יש בהם משהו טוב. שנותן תחושת הגנה, וייחודיות.

יש אנשים שסודות, אינם עוד צד באישיות שלהם. זוהי דרך חיים עבורם. הם כל הזמן חיים בשני עולמות. מציגים במקום אחד פן אחד שלהם, ובמקום אחר, או בתוך תוכם, חיים אמת אחרת, אותה הם מסתירים באמצעות שקרים, טווית סיפורים ועלילות כיד הדמיון והיצירתיות. לא תמיד נעשה הדבר מתוך בחירה, אלא מתוך תחושה של חוסר ברירה.

ברוב הסודות, יש משהו שכרוך בפחד. פחד עמוק. שאם יתגלה הסוד, יקרה משהו נורא. זכורה לי אשה צעירה, נשואה, עם שני ילדים, שבשלב מסוים בחייה גילתה שיש בה נטיות לסביות. היא מצאה עצמה מאוהבת באשה אחרת, שגילתה בפניה עולם חדש של תחושות ורגשות מסעירים. מה לעשות? שאלה את עצמה, איך תוכל לספר לבעלה, שהוא כה מסור ואוהב? והילדים? מה הם אשמים שאמם 'בעלת נטיות'? למה לפגוע בהם? ומשפחתה שלה,הוריה, איך יוכלו לספוג את המכה הזו? האם יש הצדקה לפרק בגלל זה את חייהם של כל כך הרבה אנשים?

ברוב הסודות 'הגדולים', קיימת הדילמה הזו, בווריאציה זו או אחרת. האם להוציא את השד מן הבקבוק, ובכך לפתוח תיבת פנדורה, שאף פעם אין לדעת לאן תוביל? או אולי מוטב לחיות ולהלך בין הטיפות, ולא להעיר מרבצם את האלים? מה גם שלעיתים הדבר כרוך בהרס חייהם של אלה שכל חטאם הוא, שבחרו לחיות את חייהם איתנו. ובנוסף, עשוי

הגילוי לפגוע בנו, לבייש אותנו, לגרום לכך שהיקרים לנו ביותר יקיאו אותנו מתוכם, ולא יקבלו את הוויתנו האמיתית. אז לא יותר טוב לחיות מאחורי מסיכות? האמת? לא.

טיבם של סודות, הוא שככל שהם מהותיים יותר, מרכזיים יותר בחיינו, כך כמות האנרגיות שמתועלות להסתרה במקום לחיים עצמם, גדולה יותר. אותה אשה חיה את חייה בהתיסרות גדולה. עם תחושת אשמה חריפה על כך שהיא משקרת לבעלה וילדיה, עם זעם על עצמה, על שאינה יכולה להפסיק להימשך למקומות אסורים, על שהיא מאכזבת בעצם את כל הציפיות שתלו בה, ובמקביל, עם תחושה עזה של תסכול מכך שכל חייה הם זיוף. שאינה יכולה להיות היא עצמה, להנות ממה שליבה חושק באמת, והרגשה, שכאדם היא מחוקה ומבזבזת את ימיה. בנוסף, כל הזמן היתה על המשמר. מה אם במקרה תגלה את סודה מתוך שינה, מה יקרה אם מישהו 'יתפוס אותה על חם' בשקר כלשהו, או יראה אותה במקום שאיננה אמורה להיות בו, ויגלה את הסוד. בקיצור, הסוד הכניס אותה לסיטואציה פרנואידית, מתישה מאד ומלווה בלא מעט חרדות. אם יש לכם סודות מסוג זה, זהו חלק מן המחיר שהם גובים.

בסודות יש משהו אף גרוע מזה. הם כמעט תמיד קשורים בתחושה של חוסר קבלה. שהרי הורתו ולידתו של הסוד היא בכך, שאת מהותנו האמיתית, אי אפשר לקבל, ולכן אנו נאלצים להסתיר, ולהציג חזות אחרת. אך פה נוצר המילכוד. הסוד מנציח את תחושת חוסר הקבלה הפנימית, ואינו מאפשר לפרוץ אותה. כי גם כשבסביבתנו אומרים לנו שמקבלים אותנו ואוהבים אותנו, התגובה בתוכנו היא, 'לוא הייתם יודעים את סודנו, לא הייתם חשים כך'. היכולת שלנו לקבל את עצמנו תלויה בהדהוד הולם מהסביבה. בהרגשה ש'רואים' אותנו ומקבלים אותנו. קיומו של הסוד יוצר מצב, שגם אם מרעיפים עלינו המון אהבה, אין באפשרותנו להנות ממנה, להתחזק ממנה, ולקבל את עצמנו בסופו של דבר. כך שלחיות בסוד, הוא להנציח מצב של חוסר אושר.

יש עוד עניין. אם נתבונן מקרוב על סודותינו נגלה, שלא פעם אנו מחזיקים בהם בסתר, לא רק בגלל שהסביבה אינה יכולה לקבל אותנו, אלא, כי משהו בתוכנו אינו שלם עם מי שאנו באמת, וזה כאב גדול. קשה להתעמת עם המציאות ולחשוף את הקרביים, כאשר איננו יכולים לעמוד מאחורי עצמנו. לכן, הצעד הראשון בדרך לגילוי סודות, יכול להיעשות רק לאחר שהתחזקנו ולמדנו לקבל את עצמנו. גילוי הסוד, הוא בעצם השלב האחרון בתהליך הזה.

נכון, גילוי הסוד, כרוך לעיתים בעימותים לא נעימים, ואולי גם בסיכון של המשך הקשרים הקיימים. אם כי, כאשר אנו נחושים לעמוד על האמת שלנו, גם הסביבה תלמד לקבל אותה, ובמקרים רבים החששות עשויים להתבדות. יתכן עם זאת, שגילוי הסוד יביא לסופם של קשרים מסוימים. זהו מחיר כבד. אבל, כשתתגבש בכם היכולת להתוודות, יתברר לכם, כי אין טוב מן החופש. ההקלה, האפשרות להיות אתם עצמכם, אין לה מחיר. אין מה שישווה לה בעולם, והיא בהחלט צעד בכיוון הנכון, גם אם היא כרוכה במחירים כואבים. כשיש בנו היכולת לקבל את עצמנו כמות שאנחנו, אנו מקבלים גם את הייסורים באהבה.

הירשם

אם נהנית ממאמר זה, הירשם עכשיו כדי לקבל מאמרים נוספים

Subscribe via RSS Feed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Top